آبکاری چیست ؟

آبکاری فرآیندی برای قرار دادن لایه ای از فلزات ویا غیر فلزات دیگر به منظور جلوگیری از فرآیند اکسیداسیون، سایش ،افزایش مقاوت سطحی و ... است.

آبکاری

آبکاری فلزات: 

مواد ساخته شده از فلزات، آلیاژها و سایر ترکیبات همواره در معرض خوردگی، اکسیداسیون، ضربه، فشار سایش و سایر شرایط دشوار فیزیکی هستند. بسیاری از این مواد مقاومت مناسب در برابر این شرایط نیستند. به این منظور معمولا لایه ای از فلز و یا آلیاژی که دارای خواص بهتری در برابر این شرایط می‌باشد، بر روی محصول مورد نظر نشانده می‌شود.که به این عمل آبکاری فلزات گفته میشود.

آبکاری فلزات

مواد مناسب برای آبکاری فلزات: 

موادی که برای آبکاری مورد استفاده قرار می‌گیرند، بسته به ویژگیهایی که از محصول نهایی انتظار می‌رود تعیین می‌شوند. همچنین شرایط انجام عملیات و حمام مورد استفاده نیز در این امر دخیل هستند. متداول‌ترین مواد مورد استفاده عبارت‌اند از نیکل، نیکل سیاه/کروم، کروم، پالادیوم یا آلیاژ پالادیوم/نیکل ،طلا، نقره،مس قلع ، پلاتین، روتنیوم ،کادمیوم، برنج و روی می‌باشند

مواد اولیه آبکاری فلزات

آبکاری چگونه اتفاق می افتد؟

آند و کاتد (کاتد قسمتی است که قرار است پوشش دهی الکتریکی شود) هر دو درون یک حمام الکتریکی غوطه ور می‌شوند که این حمام یک محلول است شامل نمک آن فلزی که قرار است لایه نشانی شود. یک جریان الکتریکی از میان این محلول عبور می‌کند.پدیده انتقال یون های فلزی به سمت سطح کاتد اتفاق می افتد که در نهایت روی قطعه متصل به کاتد می‌نشیند.

روشهای انجام آبکاری الکتریکی :

بشکه ای یا چرخشی : این روش در بشکه های چرخان اتفاق می افتد. موقعیت بشکه ها یا به صورت افقی است و یا در یک زاویه 35 درجه به سر می برند. این روش برای پلیتینگ تعداد زیادی از قطعات کوچک به صورت توده ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این مورد اتصال الکتریکی از طریق غلت خوردن خود قطعات و یک رسانای خارجی که به بشکه متصل شده است، انجام می‌گیرد.

چنگکی: در مواردی که آبکاری بشکه‌ای فلزات دشوار باشد و یا قطعات بزرگ، سنگین و پیچیده باشند، استفاده از روش چنگکی توصیه می‌شود. جنس چنگک‌ها از سیم سنگین مسی است که به شکل مناسبی برای نگه داشتن قطعات در آمده‌اند و جریان الکتریکی نیز را همین چنگک‌ها تامین می‌کنند و به قطعه انتقال می‌دهند. قطعه کار بر روی قلاب و یا توسط کلیپس نگه داشته می‌شود که برای جلوگیری از این کار خود این اجزا توسط یک پوشش عایق می‌شوند. 

نواری: در این روش یک نوار ممتد که توسط یک قرقره کشیده می‌شود از داخل محلول آبکاری عبور می‌کند. سیم‌های بلند و نوارهای فلزی را می توان با این روش پوشش داد. همچنین این روش را می توان برای نقاط خاصی از قطعه مورد استفاده قرار داد.

منتظر شنیدن نظرات شما هستیم...