پرداختکاری چیست؟

پولیش یا به اصطلاح عامیانه پرداختکاری سطح (Surface finishing) به معنی صاف و براق کردن و اعمال تغییرات مشخص در سطوح مواد تولید شده می باشد که باعث بهبود ظاهر آن مواد می باشد استفاده از دستگاه پرداختکاری (پولیش یا گیلانس) یکی از روشهای مناسب برای ازبین بردن ضایعات حاصل از برش می باشد. 

پرداختکاری قطعات صنعتی یکی از مهم‌ترین مراحل تولید در صنایع وابسته به کیفیت سطحی می‌باشد. که اغلب به منظور بهبود ظاهر و ترشوندگی، جلوگیری از خوردگی و مقاومت در مقابل سایش و تغییر شکل، افزایش مقاومت شیمیایی، تغییرمقاومت ویژه و رسانندگی الکتریکی، ایجاد سختی و مقاومت در برابر سایر نقص‌های سطوح و کنترل اصطکاک سطحی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روش‌های پرداختکاری:

روش‌های پرداختکاری سنتی از قبیل سنگزنی، هونینگ، و لمینگ به دلیل استفاده از ابزار سخت و جامد دارای معایب و محدودیت‌هایی در امر پرداختکاری قطعات با شکل‌های پیچیده هستند. برای رفع این معایب و غلبه بر محدودیت‌های پرداختکاری سنتی ، روشهای جدید و پیشرفته، همانند روشهای نانو پرداختکاری معرفی شدند. که در این روش نوین از دستگاه‌های نوین و کاربردی استفاده می‌شود .

پرداختکاری با استفاده از میدان مغناطیسی روشی جدید در پرداخت سطوح می‌باشد. در این فرآیند براده‌برداری بصورت مکانیکی است و ساینده پرداخت سایش سطح را انجام می‌دهد. و پرداخت سطوح توسط نیروی میدان مغناطیسی ایجاد می‌شود از این‌رو یک روش ماشین کاری مدرن محسوب می‌شود. این روش بیشتر مورد استفاده پرداختکاری مارپیچ ها و پیچ‌ها می‌باشد.

چهار پارامتر موثر بر کیفیت سطح تاثیرگذار می‌باشد که شامل سرعت دوران، سرعت پیشروی، اندازه ذرات ساینده و مقدار ذرات فرو مغناطیس می‌باشند. 

این فرآیند قابلیت تولید تمام سطوح با کیفیت بسیار بالا را به ما می دهد. و دست یابی به سطحی صاف و براق را به آسانی میسر می سازند. سطوح تخت، سطوح داخلی و خارجی لوله ها و هم چنین قطعات با اشکال پیچیده از جمله سطوحی است که قابلیت ماشین‌کاری با این روش را دارند.

پرداختکاری فلزات:

پرداختکاری فلزات به شکل زیر صورت می‌گیرد: ضایعات و زبری سطح ورق فلزی توسط سمباده برطرف می‌گردد. درجه نرمی و زبری سمباده براساس مقدار پلیسه روی ورق فلز انتخاب می‌شود و همچنین نوع جنس فلز و کاربرد آن محصول برش خورده، از گیلانس یا به اصطلاح نمد پرداختکاری و براق کردن سطوح استفاده می‌شود. 

پرداختکاری را برای انواع فلزات می توان استفاده کرد، نظیر:

  • پرداختکاری استیل
  • پرداخت کاری آهن
  • پرداختکاری آلو مینیوم 
  • پرداخت کاری مس 
  • پرداخت کاری برنج
  • پرداخت کاری نقره

پرداختکاری2

وسایل پرداختکاری:

که برای صیقل کاری فلزات قبل از آبکاری و در نهایت فیبیشینگ مورد پرداختکاری جهت استفاده قرارمی گیرد . که انواع مختلفی دارند.

واکس‌های پرداخت کاری یکی از اصلی‌ترین مواد پرداخت‌کاری هستند که برای صیقل دادن و پولیش کردن فلزات کاربرد زیادی دارد. واکس‌های پرداخت کاری با رنگ های متفاوت از یکدیگر جداسازی می‌شوند و بسته به نوع رنگشان از آن‌ها برای فلزات مختلف استفاده می‌شوند.

واکس ها به دسته‌های زیر تقسیم بندی می‌شوند:

واکس قرمز و مشکی که برای نمد‌کاری از آن استفاده می‌شود.

واکس قوطی که جهت زیرکاربرنج ، واکس سنگ و چوب می‌باشد.

واکس روکارکه به رنگ سبز یا آبی می‌باشد.

  

گیلانس در آبکاری و پرداخت‌کاری فلزاتی از جمله استیل، آهن و برنج استفاده می شود.

این محصول یکی از اصلی ترین و پرکاربردترین محصولات اصلی در صنعت پرداخت‌کاری است و در واقع گیلانس‌ها دارای انواع متفاوتی هستند که شامل نخی ، پشمی، ارتشی و یا تلفیقی از این ها هستند.

انواع گیلانس

عمدتا گیلانس لی بیش ترین کاربرد را در صنعت دارد و از آن بیش‌تر نسبت به انواع دیگر گیلانس‌ها استفاده می‌شود. 

گیلانس کنفی: 

به منظور براق کردن و جلا نمودن استفاده می‌شوند

گیلانس هزارلا آبی: بسیارخشن است و جهت خط بری استیل استفاده می‌شود.

گیلانس هزارلا زرد: خشن و درجهت پرداخت‌کاری فلزات با سختی متوسط کاربرد دارد.

گیلانس هزارلا سفید: بسیارنرم و جهت پولیش نهایی استفاده می شود.

گیلانس هزارلا قرمز: متوسط جهت پرداخت فزات نرم 

یکی از فاکتورهای اصلی مواد پرداختکاری چسب نمد می‌باشد که از آن جهت چسباندن استفاده می‌شود و با آب مخلوط می‌کنند و استفاده می‌شود به این صورت که چسب نمد را روی نمد مالیده و سپس پودر سمباده را روی نمد می‌ریزند تا به نمد بچسبد. حال یک نمد سمباده‌ای داریم که با آن می‌توان در صیقل دادن فلزات و از بین بردن ضایعات و پلیسه‌ها از روی فلزات استفاده کرد. 

  • نوار سمباده ای پاکو:   سمباده نواری پاکو یکی دیگر از ابزار آلات پرداخت کاری است که از سمباده های پارچه ای در ابعاد مختلف ساخته می شود. سمباده های نواری ابتدا درسایزهای مورد نیاز برش می خورند و پس از این مرحله با استفاده از نوارهای اتصال آبارات می شوند. استفاده از اتصالات و مواد مرغوب در ساخت محصولات تضمین ما به شماست.

سمباده ها با انواع مش بندی قابل تولید می باشند که می توان به مش 40 تا 400 اشاره کرد که بصورت رول می باشند.

  • اسکاج پرداختکاری:

اسکاچ پرداختکاری جهت استفاده برای استیل و .... استفاده می شود.